Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
09 wrzesień 2018

Raport ze zbiorów 2018

Stabilna pogoda i długi okres wegetacji przesądziły o sukcesie tegorocznych zbiorów. Przed nami znakomity rocznik win, zawierających w sobie wszystko, co najlepsze w stylu Cono Sur – delikatność, elegancję, soczystość, intensywność.

Warunki klimatyczne w winnicach Cono Sur

Gorące lato 2017 wymusiło wczesne, niełatwe zbiory: w niektórych winnicach prace ruszyły już w połowie lutego! Tegoroczny klimat okazał się znacznie łaskawszy. Zbiory wystartowały w przewidywanym terminie, a więc między początkiem marca a połową kwietnia. Wielkość plonu także okazała się zgodna z założeniami. To miła odmiana po słabszych wynikach dwóch poprzednich lat: 2016 upłynął bowiem pod znakiem obfitych ulew, a 2017 – palących upałów.

Pogoda okazała się wręcz skrojona na miarę naszych potrzeb: chłodna, wilgotna wiosna bez przymrozków stworzyła idealne środowisko do wzrostu winorośli, a łagodne lato umożliwiło wolne dojrzewanie owoców. W efekcie otrzymaliśmy świeże, soczyste grona o optymalnej kwasowości i współczynniku pH.


Winnica Cono Sur


Odmiany takie, jak Sauvignon Blanc, Chardonnay, Riesling, Viognier, Gewürztraminer i Pinot Noir wzrastały w idealnych warunkach i osiągnęły optymalną dojrzałość. Owoce mają dobrą kwasowość, niski poziom cukru, są świeże i pełne smaku. Odmiany czerwone dojrzewały powoli w łagodnym, letnim słońcu. Sprzyjające warunki atmosferyczne przełożyły się na wysoką aromatykę, koncentrację i niski poziom cukru. To pozwoli nam uzyskać wino o wysokim potencjale starzenia.

Winnica Cono Sur - zbiory 2018

Dolina Casablanca

Wiosenne deszcze i poranne mgły wymogły na nas wnikliwą obserwację winorośli, ale dzięki poprawnemu zarządzaniu uniknęliśmy rozwoju pleśni i gnicia owoców. Zebrane grona charakteryzują się dobrą kwasowością i rozmiarem, co umożliwi nam produkcję niezwykłego Chardonnay i Sauvignon Blanc.

Dolina Aconcagua

W poprzednich latach obficie tu padało, a technologiczne inwestycje Cono Sur zapewniły dodatkowe nawodnienie gleb. Właśnie tego potrzebował szczep Cabernet Sauvignon do pełnego rozwinięcia swojego potencjału. Aromat gron odzwierciedla charakter doliny Aconcagua, który już wkrótce zawrze się również w butelkach wina.

Dolina Limari

Zimowe opady deszczu w roku 2017 uregulowały poziom nawodnienia gleby w winnicach. W efekcie otrzymaliśmy zdrowe, mocno uwodnione grona, dojrzałe zgodnie ze swoim naturalnym rytmem. Z tego względu spodziewamy się znakomitego rocznika Syrah.


Dolina Limari - Cono Sur Syrah


Dolina San Antonio

Pogoda przypominała tu warunki w dolinie Casablanca. Opady deszczu zapobiegły wyschnięciu roślin, a łagodne lato wydłużyło proces dojrzewania. Pinot Noir wyprodukowane z zebranych owoców z pewnością zrobi duże wrażenie.

Dolina Maipo

Skąpe opady i subtelne letnie temperatury stworzyły wymarzone warunki dla powolnego dojrzewania gron. Jakość owoców jest dokładnie taka, jakiej sobie życzyliśmy; zbalansowana, intrygująca kwasowość nada wyjątkowego charakteru tegorocznemu Cabernet Sauvignon.

Dolina Cachapoal

Podobnie jak w pozostałych winnicach, grona dojrzewały bez pośpiechu. Dzięki temu charakteryzują się dobrze zbalansowanym smakiem i niskim poziomem cukru, co z pewnością znajdzie wyraz w pikantnym, mocno owocowym Carmenere.


Dolina Cachapoal - Cono Sur Carmenere


Dolina Colchagua

Także i tutaj jakość zbiorów pozostaje bez zarzutu. Uzyskane owoce wyróżniają się wyrazistym smakiem, świeżością i swoistą pikantnością. Nie mamy wątpliwości – to będzie dobry rok dla Merlot!

Dolina Maule

Chłodna wiosna i deszczowy początek lata zaowocowały gronami o niskim poziomie cukru, co pozwoli nam wydobyć ich świeżość i naturalną kwasowość w winie. Oczekujemy znakomitego rocznika Single Vineyard Carignan.

Dolina Bio-Bio

Rok 2018 był tu wilgotniejszy, niż zwykle; rzęsiście padało zwłaszcza w marcu i kwietniu. Wysoka ekspozycja na słońce, dobra jakość gleby i korzystne parametry wiatru zapobiegły jednak negatywnym skutkom opadów. Owoce mają niski poziom cukru (12,5-13%) i intensywny smak bogaty w owocowe nuty, które odnajdziemy w Sauvignon Blanc, Rieslingach i winach musujących.

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.