Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
24 sierpień 2023

Czas na winobranie!

Jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów dla miłośników wina - czas winobrania. Przekonaj się jak wygląda!

Jesień to czas, kiedy przyroda obdarza nas obfitymi plonami. W Polsce, oprócz pięknych krajobrazów pełnych kolorowych liści, wrzesień przynosi również jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów dla miłośników wina - czas winobrania. To magiczne wydarzenie, które łączy w sobie tradycję, pracę wśród winnic i radość z kosztowania świeżo zebranych winogron. Jak zatem wygląda ten proces?

Przygotowania do winobrania

Prace związane z winobraniem rozpoczynają się już na długo przed zbliżającym się wrześniem. Właściciele winnic starannie dbają o swoje uprawy, kontrolują stan gleby, zdrowie roślin i właściwe nawadnianie. To czas, kiedy winogrona dojrzewają pod okiem doświadczonych winiarzy, a ich smak i aromat stopniowo się rozwijają.

Wybór optymalnego momentu

Zbieranie owoców w odpowiednim momencie to kluczowy krok w procesie winobrania. Winogrona powinny być dojrzałe, czyli zawierać odpowiednią ilość cukrów. W tym celu winiarze regularnie kontrolują ich poziom, aby ustalić optymalny czas zbioru.

Czas na zbiór

Do zbioru wykorzystywane są różne metody - zarówno ręczne, co jest bardziej tradycyjne i pozwala na selektywny wybór dojrzałych owoców, jak i mechaniczne, które pozwalają zrobić to szybko i sprawnie.

Po zbiorze winogron przystępuje się do procesu przygotowania ich do fermentacji. Winogrona oczyszcza się z liści i łodyg oraz delikatnie miażdży, aby uwolnić słodko-kwaśny sok.

Fermentacja i kształtowanie smaku

Fermentacja to kluczowy etap, podczas którego sok z winogron przekształca się w wino. Drożdże naturalne lub dodane są odpowiedzialne za przemianę cukrów w alkohol. Temperatura i długość fermentacji wpływają na smak i aromat wina. Po zakończeniu tego procesu wino może być przeniesione do beczek lub kadzi, gdzie będzie się dalej rozwijać.
Dojrzewanie i odpoczynek

Na koniec najlepsze - dojrzewanie i odpoczynek, w czasie którego zachodzą subtelne zmiany w smaku i aromacie. Ten etap może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od rodzaju wina.

Winobranie to pełen pasji i pracy proces, który przenosi nas w magiczny świat produkcji wina. Od troski o winnice przez wybór optymalnego momentu zbioru, aż po dojrzewanie i degustację, każdy etap ma swoje znaczenie i wpływ na finalny produkt. To proces, który łączy w sobie tradycję, naukę i sztukę, tworząc kieliszek wina pełen historii, smaku i emocji.

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.