Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
21 czerwiec 2023

Jak długo można przechowywać zamknięte i otwarte wino?

Wino jest jednym z najstarszych (a zarazem najpopularniejszych) trunków na świecie. Wiesz, czym różni się przechowywanie wina białego od czerwonego? Jak przechowywać wino otwarte, a jak zamknięte? Poznaj wskazówki Cono Sur!

Wino otwarte

Wino po otwarciu ma tendencję do utleniania się, co może prowadzić do utraty smaku i aromatu. Czerwone zazwyczaj dłużej utrzymują prawidłowy smak niż wina białe. Te pierwsze są bogatsze w taniny, które działają jako naturalny konserwant. Niektóre z nich, takie jak Cabernet Sauvignon czy Merlot, mogą być przechowywane nawet przez kilka dni po otwarciu, zachowując większość swoich walorów smakowych.

Wina białe należy spożyć maksymalnie do trzech dni po ich otwarciu. Od tej zasady są wyjątki, ponieważ niektóre białe wina, takie jak wytrawne szczepy Riesling czy Chardonnay, mogą utrzymać się przez kilka dni dłużej.

Wszystkie wina należy trzymać z dala od światła słonecznego i źródeł ciepła. Po otwarciu, niezależnie od koloru, powinny być przechowywane w lodówce. Najlepiej, aby były zamknięte korkiem próżniowym, aby zapobiec utlenieniu.

Wino zamknięte

W przypadku wina, które nie zostało jeszcze otwarte, możesz utrzymać jego jakość poprzez przechowywanie butelki w pozycji leżącej w chłodnym i ciemnym miejscu. To dlatego najczęściej możemy zaobserwować piwniczki winne z minimalnym dostępem do światła - takie warunki pozwalają zapobiec przyspieszonemu procesowi starzenia.

Zamknięte wino powinno być przechowywane w odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności, zazwyczaj w zakresie od 10 do 16 stopni Celsjusza - to podstawowa zasada, która pozwoli utrzymać je w dobrej kondycji. Zbyt wysoka temperatura otoczenia może mieć zgubny wpływ na smak wina, natomiast zbyt suche środowisko przechowywania butelki oraz zbyt niska temperatura może spowodować skurczenie się korka i utratę szczelności butelki, a w dalszej kolejności utlenianie się trunku. Ważne jest również, aby zamknięte wino było przechowywane w pozycji poziomej, która zapobiega wysychaniu korka i dostawaniu się powietrza do butelki.


Czas przechowywania zamkniętego wina może znacznie się różnić w zależności od jego rodzaju i jakości. Niektóre z nich, mogą się doskonale starzeć przez wiele lat, ale jest to zdecydowana mniejszość trunków dostępnych na rynku. Te musujące, zwykle utrzymują swoją jakość przez około 3-5 lat. Natomiast białe wina o delikatnych aromatach zazwyczaj najlepiej spożyć w ciągu 1-3 lat od daty produkcji.

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.