Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
05 kwiecień 2018

Andy, Pacyfik, Atacama i lodowce - jak geografia wpływa na smak win Cono Sur Reserva?

Jednym z najmocniejszych atutów Chile jako kraju produkcji wina jest jego zróżnicowanie geograficzne. Każda winnica podlega indywidualnym wpływom ziemi, wody i powietrza, a połączone siły trzech żywiołów kreują niepowtarzalne warunki do wytwarzania win z serii Cono Sur Reserva Especial.

Bogactwo chilijskiego terroir

Niewiele państw może poszczycić się równie imponującym położeniem geograficznym, jak Chile. Na północy kraju rozciąga się pustynia Atacama, na południu - lodowce sygnalizujące bliskość Antarktydy, na wschodzie – majestatyczne Andy, na zachodzie zaś Ocean Spokojny. Odległość od każdego z wymienionych obiektów kształtuje w głównej mierze klimat poszczególnych winnic. Duże znaczenie mają również specyficzne warunki atmosferyczno-terenowe, np. stopień nasłonecznienia, dzienna amplituda temperatur, wilgotność terenu czy jakość wody absorbowanej przez glebę w danym miejscu.

Geografia danego obszaru jest dla winiarzy punktem wyjścia przy wyborze terenów pod uprawę konkretnej odmiany winorośli. Przyjrzyjmy się bliżej serii Cono Sur Reserva Especial: każde wino z kolekcji reprezentuje inny szczep i powstaje w innej winnicy, zapewniającej optymalne warunki do rozwoju zdrowych, dojrzałych gron.

Dolina Casablanca – śródziemnomorska świeżość

Zachodnia dolina Casablanca jest bliską sąsiadką Oceanu Spokojnego. Obszar podlega stałemu wpływowi prądu Humboldta, który wyraźnie obniża miejscowe temperatury, czyniąc dolinę jednym z najchłodniejszych regionów winiarskich w Chile. Mgliste poranki i liście tańczące wraz z morską bryzą są tu stałym elementem pejzażu. Wszystko to przyczynia się do wolnego dojrzewania gron, co stwarza z kolei optymalne warunki rozwoju dla szczepu Sauvignon Blanc. Rześki klimat doliny wyczuwalny jest w każdym łyku wina – Reserva Especial SB emanuje młodością i świeżością, wykreowanymi poprzez kombinację aromatów traw i cytrusów.

Dolina San Antonio – chłodne sąsiedztwo Pacyfiku

Niewielki dystans do Oceanu Spokojnego determinuje także klimat doliny San Antonio, miejscu produkcji wina Reserva Especial Pinot Noir. W ciągu dnia panuje tu przyjemne ciepło, dodatkowo łagodzone chłodną morską bryzą. Stosunkowo zimne noce w połączeniu z wilgotnością powietrza wywołują natomiast regularne poranne mgły. Dzięki dużemu nasłonecznieniu terenu dojrzałe grona Pinot Noir pysznią się głęboką czerwienią; podobny odcień odnajdziemy także w gotowych butelkach. Wino jest gładkie, okrągłe, nasycone aromatami czerwonych owoców.

Dolina Maipo – bogactwo górskiej natury

Z wybrzeża Pacyfiku przenosimy się w Andy. Stosunkowo duża wysokość nad poziomem morza i wysoko zmineralizowane gleby, nawadniane topniejącym śniegiem, to główne czynniki klimatyczne górskiej doliny Maipo. Cono Sur produkuje tu swoje najlepsze czerwone wina; dzięki dużemu zróżnicowaniu terenu w obrębie całej doliny niemal każda butelka wina zachowuje swój unikalny charakter. Nie inaczej jest w przypadku Reserva Especial Cabernet Sauvignon. Głęboki aromat czerwonych i fioletowych owoców jest tu wzbogacony nutami drewna i popiołu; całość tworzy pełną, okrągłą kompozycję o dużym nasyceniu i wysokiej trwałości.

Dolina Chacapoal – jeszcze intensywniej!

Północna część większej doliny Rapel, otoczona zewsząd górami, oferuje malownicze widoki i znakomite warunki do uprawy szczepu Carmenere. Grona wręcz kąpią się w promieniach słońca, lecz obfite nasłonecznienienie nie pociąga za sobą upałów: dni są tu ciepłe, lecz nie gorące, a nocą temperatura znacznie spada. Winne krzewy rosną na ciemnej, gliniastej glebie – równie bogatej i nasyonej treścią, jak wino Reserva Especial Carmenere. Ziemiste aromaty kawy i czekolady znakomicie uzupełniają podstawowe nuty wiśni i jeżyn; taka kompozycja uniesie nawet najbardziej zdecydowane smaki pieczonych mięs czy dojrzałych serów.

Dolina Colchagua – mniej znaczy lepiej

Dolina Rapel to prawdziwe winiarskie El Dorado: na jej południowych obrzeżach rozciąga się mniejsza dolina Colchagua, naturalnie irygowana wodami rzeki Tinguiririca. Winnice leżą bezpośrednio u podnóża Andów, lecz miejscowy klimat podlega także silnym wpływom oceanicznym. Chłodna bryza znad Pacyfiku reguluje temperaturę powietrza, zapobiegając dokuczliwym upałom. Jasne, pumeksowe gleby o niskiej zawartości składników organicznych stanowią korzystne podłoże pod uprawę szczepu Merlot. Dojrzałe, aromatyczne grona uwalniają różnorodne aromaty czerwonych i fioletowych owoców; przyjemne wrażenie po każdym łyku Reserva Especial Merlot utrzymuje się na podniebieniu jeszcze przez dłuższą chwilę.

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.