Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
30 marzec 2021

Miejskie ogrodnictwo - jak zostać farmerem w centrum miasta?

Urban farming to jeden z najgorętszych trendów z pogranicza planowania przestrzennego, architektury i ekologii. Natalia z bloga Natunaturally podpowiada, jak zostać miejskim farmerem!

Miejskie ogrodnictwo – co to znaczy?

Wraz z wiosną budzi się wzmożona potrzeba przebywania w otoczeniu zieleni. Po zimie cała przyroda oszałamiająco odradza się do życia, praktycznie z dnia na dzień, gdy tylko poczuje pierwsze promienie wiosennego słońca. Wraz z nią i człowiek czuje nie tylko zwiększoną energię, ale też chęć przebywania blisko natury. Jednakże, wielu z nas mieszka w miastach, gdzie kontakt z przyrodą jest utrudniony. Utrudniony, ale nie niemożliwy - można zostać miejskim farmerem!
Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście własny ogródek.

Zlokalizowany tuż przy domu, pozwala na rozpostarcie skrzydeł, rozwijanie pasji każdego dnia. Uprawa roślin sprawdza się najlepiej w takiej właśnie formie, nie wymagając wielogodzinnego wysiłku, a sprowadzając się do kilku chwil spędzanych w ogródku każdego dnia.

Jeszcze kilka lat temu modny przydomowy ogródek wymagał równo skoszonej trawy i posadzenia rzędów bezproblemowych iglaków. Teraz jest to tak bardzo passé… Zamiast koszenia trawnika – łąka miodna. Zamiast wydzielających szkodliwe opary iglaków - drzewa owocowe. Obok roślin ozdobnych piękne kwiaty cukinii, urocze dynie, czy choćby urokliwe zioła – rozmaryn, bazylia, oregano. Taki jest trend światowy od lat. W Polsce pojawia się od niedawna, niespiesznie, ale zdecydowanie.

Ogródek działkowy – marzenie mieszczucha

Niestety, nie każdy może cieszyć się przydomowym ogródkiem. Ogródki działkowe w dużych miastach, w dobrych lokalizacjach, to trudny do zdobycia rarytas. Szczęściarze, którzy są ich posiadaczami, mogą cieszyć się oazą spokoju, ale też własnoręcznie wyhodowanym jedzeniem. Mogą eksperymentować z ciekawymi odmianami, które zanikły w sprzedaży ze względu na ich nieopłacalność w masowej produkcji.
Działkowicze korzystają nie tylko z bliskiego kontaktu z przyrodą, ale również poprawy więzów społecznych. Gdy w USA w czasie wojny powstawały pierwsze ogródki warzywne zakładane w miejscach zieleni miejskiej, tzw. „victory gardens”, okazało się, że ogromną korzyścią, oprócz produkcji żywności w okresie głodu, są właśnie kontakty społeczne. Kobiety, z poczucia samotności, gdy mężczyźni brali udział w wojnie, znajdowały tam towarzystwo. Samotność w obecnych czasach staje się plagą, więc nie ma się co dziwić, że inicjatywy społeczne skupiające mieszkańców miast wokół wspólnych zainteresowań zyskują na popularności.

Parapet okienny również wystarczy

Niewiele trzeba, żeby zostać miejskim farmerem. W kontekście przestrzeni miejskiej dużo się mówi o ogrodach wertykalnych. Profesjonalne aranżacje są bardzo modne, ale również niezwykle kosztowne. Jednak najprostszym sposobem na stworzenie naturalnego ogrodu wertykalnego jest wykorzystanie balkonów. Zaplanowanie nasadzeń wymaga podstawowej wiedzy – niższe kondygnacje nadają się dla roślin zapylanych przez owady, natomiast wyższe – to idealne miejsce na zaplanowanie ogródków warzywnych.

Najprostsza uprawa parapetowa to ogródek ziołowy, ale nie ma żadnych przeciwskazań do uprawy pomidorów, rzodkiewki, ogórków, groszku, czy też truskawek lub poziomek. Bardzo pozytywnym trendem jest uprawa mikro ziół – nie są one kłopotliwe w uprawie, stanowiąc jednocześnie piękną ozdobę parapetu i… talerza. Ich oferta jest coraz bogatsza, obejmując takie ciekawe gatunki jak amarantus, pak choi, brokuł, kozieradka, jarmuż czy popularna rukola. Na większych tarasach, w donicach, z powodzeniem będą rosły i obradzały borówki, agrest czy porzeczki. Po ścianach balkonów i tarasów mogą pnąć się soczyste winorośle.
Partyzantka ogrodnicza – co to takiego?

Dla odważnych i szalonych jest wiele możliwości przyłączenia się do oddolnych ruchów miejskich. Samozwańczy ogrodnicy podejmują prace ogrodowe na zaniedbanych terenach, często publicznych, ale również opuszczonych własnościach prywatnych. Efekty tych działań często powodują uśmiech u przypadkowych przechodniów. To mogą być bratki zasadzone w dziurze w jezdni, zioła wyrastające z niesprawnej kanalizacji, czy też miodne łąki zasiane w centrach miast.

Partyzantka ogrodnicza doczekała się już nawet własnych świąt. 1 maja to Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Siania Słoneczników, a 16 maja to Światowy Dzień Siania Dyni w Miejscach Publicznych. Ruchów partyzanckich można poszukać we własnej okolicy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu podjąć takie działania. Wystarczy rozejrzeć się po okolicy, znaleźć zaniedbane miejsce i przystąpić do akcji. To mogą być rośliny ozdobne, najlepiej miododajne, rośliny jadalne, poprawiające jakość powietrza, a nawet domki dla owadów.

Wydarzenia lokalne – fundacje i kooperatywy społeczne

Z roku na rok powstaje coraz więcej organizacji i fundacji wspierających akcje miejskiego ogrodnictwa. Warto zainteresować się tym tematem w swojej okolicy. Np. w Krakowie Fundacja All In we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej prowadzi akcję „Urbanfarm – zostań miejskim farmerem”. Celem większości tego typu działań jest rozwój terenów zielonych na terenach miast, skutkiem czego następuje poprawa jakości powietrza w aglomeracjach miejskich. Nie do przecenienia są również korzyści społeczne, nawiązywane więzów z sąsiadami i ogólna poprawa jakości życia w mieście.
Urban farming to bardzo silny, w większości oddolny miejski ruch społeczny

Nie tylko zaspokaja potrzebę socjalizacji i powrotu do natury, nie tylko pozwala przeciwdziałać zmianom klimatycznym, zatrzymując retencję wody i obniżając zbyt wysoką temperaturę odczuwalną w miastach, ale w przyszłości będzie stanowił również ważne źródło żywności pozyskiwanej lokalnie, w zrównoważony sposób. W obliczu nadciągającego światowego kryzysu żywnościowego miejskie ogrodnictwo nabiera nowego znaczenia. To już nie tylko przyjemność, ale wręcz konieczność.

Autorka: Natalia Oparska, natunaturally.com

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.