Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
14 listopad 2023

Najciekawsze fakty o winie

Wino to trunek, którego historia sięga starożytności. Od tego momentu powstało mnóstwo interesujących faktów na temat tego napoju. Oto niektóre ciekawostki, które mogą Cię zaskoczyć.

Najstarsze miejsce na świecie, gdzie produkowano wino.

Najstarsze znane miejsce produkcji wina znajduje się w Armenii. Liczy przeszło 6 000 lat! To miejsce, zostało odkryte przez archeologów po znalezieniu kadzi do wyciskania winogron oraz naczyń do fermentacji. Nikt nie miał wątpliwości - to najstarsza winiarnia znana światu!

Wino z kosmosu

Wiedzieliście, że w 2019 roku dwanaście butelek francuskiego wina zostało wysłane w kosmos? W tych nietypowych warunkach trunek leżakował 14 miesięcy, a jego wartość za butelkę osiągnęła milion dolarów! Eksperci zgodnie przyznali, że wino w kosmosie starzeje się szybciej niż to na Ziemi. Wino sprzedawane jest wraz z wersją produktu, która leżakowała na ziemi. Do takiego zestawu butelek dodano wykonane z meteorytu: karafkę, kieliszki i korkociąg.

Najstarsza butelka wina na świecie

W 1867 roku podczas prac archeologicznych w niemieckim Renu? odkryto najstarszą butelkę wina na świecie. Po analizie okazało się, że pochodziła ona z IV wieku naszej ery, co oznacza, że ma przeszło 1 600 lat!

Prawo do noszenia miecza w Sycylii

Historia wina może być naprawdę fascynująca. W średniowiecznej Sycylii istniało prawo, które pozwalało rycerzom nosić swoje miecze w zamian za obowiązek sadzenia winnic. To pokazuje, jak ważne było wino w tamtych czasach!

Psi degustatorzy wina

Istnieje szkoła w Kalifornii, która szkoli psy jako degustatorów wina. Psy te są w stanie wykryć wadliwe partie wina przez wąchanie próbek.

Najwyżej położona winnica

Zastanawialiście się kiedyś, gdzie znajduje się najwyżej położona winnica na świecie? To znajduje się w Argentynie, na zboczach wulkanu Tuzgle, na wysokości około 3 111 metrów nad poziomem morza. Wysokość ta ma ogromny wpływ na charakterystykę win z tego regionu.

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.