Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
13 wrzesień 2023

Pielęgnacja winnic w okresie jesieni

W tym artykule przyjrzymy się, jak właściwie dbać o winnicę w okresie jesiennym i przygotować się na kolejny sezon winobrania.

Jesień to magiczny czas w winnicy. To pora roku, kiedy liście winogron mienią się wszystkimi odcieniami złota, czerwieni i pomarańczy, a winnice przygotowują się do zimowego spoczynku, o który dbają winogrodnicy.

Zbiory

Jesień to główny czas winobrania. Termin zbiorów zależy od odmiany winogron i lokalizacji winnicy. Najważniejsze jest, aby śledzić dojrzałość owoców - poziom cukru i kwasowości i zbierać je w odpowiednim momencie. Zazwyczaj proces wykonuje się ręcznie, w suchą i słoneczną pogodę, aby uniknąć uszkodzeń zbiorów.

Pielęgnacja po zbiorach

Po zakończeniu zbiorów konieczne jest przeprowadzenie kilku ważnych działań:

  • Oczyszczanie winorśli: Usuwanie liści i innych resztek roślinnych z krzewów winnych. To pomoże w zapobieganiu chorobom i szkodnikom.
  • Przycinanie: Jesienią można przeprowadzić delikatne przycinanie winorośli, aby poprawić ich kształt i zdrowie. To również ułatwi im przezimowanie następnych miesięcy.
  • Nawożenie: Jeśli analiza gleby wskazuje na niedobór składników odżywczych, warto użyć odpowiednich nawozów.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Jesienią winnice są szczególnie narażone na różne szkodniki i choroby. Warto zadbać o odpowiednią ochronę:

  • Ochrona przed szkodnikami: Można rozważyć stosowanie naturalnych metod ochrony, takich jak pułapki feromonowe, aby kontrolować populację szkodników.
  • Zwalczanie chorób: Przeprowadzanie oprysków fungicydami może pomóc w zapobieganiu chorobom grzybowym, które są powszechne jesienią.


Wina Cono Sur Single Vineyard


Przygotowanie na zimę

Jesień to również czas przygotowań na zimę:

  • Zabezpieczanie roślin przed mrozem: W miarę zbliżania się zimy, warto zabezpieczyć korzenie roślin przed mrozem, np. za pomocą agrowłókniny.
  • Przechowywanie sprzętu: Magazynując sprzęt winiarski i narzędzia, warto sprawdzić czy niczego nam nie brakuje, albo czy coś nie zostało uszkodzone. Taki swego rodzaju “audyt” pozwoli nam być przygotowanym na następny sezon.

Planowanie

Jesień to również czas planowania kolejnego sezonu. Warto przemyśleć zmiany w winnicy, zakup nowych roślin czy ulepszenia w infrastrukturze, które mogą poprawić jakość zbiorów i produkcję wina.

Wniosek jest taki, że jesień to nie tylko czas podziwiania kolorowych liści winogron i zbierania plonów, ale także okres intensywnej pielęgnacji i przygotowań do wiosny. Dbając o winnicę w okresie jesieni, możemy zapewnić sobie jakościowe wino w przyszłości.

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.