Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
11 lipiec 2023

Sztuka dekantacji: Jak i dlaczego warto dekantować wino?

Czym jest dekantacja i jak wpływa na smak wina? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Co to jest dekantacja?

Najprościej tłumacząc, jest to oddzielanie się cieszy od osadu. W przypadku wina dekantacja polega na przelaniu trunku do tzw. dekanterki (karafki) - szklanego naczynia o szerokiej podstawie. Dlaczego pozbywamy się osadu? Gromadzi się on w dolnej części butelki i ma niekorzystny wpływ na smak wina. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego wykonuje się dekantację.

Wina z wysoką zawartością tanin muszą “pooddychać”, co w dużym stopniu ułatwia karafka. Jej poszerzony korpus umożliwia rozprowadzenie cieczy po dużej powierzchni, na której napowietrzanie odbywa się znacznie szybciej. Proces ten pomaga uwolnić pełny potencjał aromatów i smaków.


Które wina wymagają dekantacji?

Osad powstaje w winach długo dojrzewających, o bogatej strukturze oraz takich z mocno wyczuwalnymi taninami. Sytuacja ta głównie dotyczy win czerwonych. Młode czerwone wina dekantuje się, aby wydobyć bogactwo aromatów.

Jak przeprowadzać dekantację?

Napowietrzanie nie jest skomplikowanym procesem, ale prawidłowo wykonane pomoże wznieść degustację na wyższy poziom. Potrzebne jest jedynie odpowiednie naczynie. Młode czerwone wina najlepiej przelać do karafki o szerokiej podstawie i wąskiej szyjce, która rozszerza się u wylotu. Wykonana z kryształu nie tylko będzie pomagała w uzyskaniu jak najlepszego aromatu trunku, ale będzie także idealną dekoracją stołu. Inaczej jest w przypadku starszych czerwonych win - karafka powinna być wąska, a sam proces napowietrzania krótki. Pamiętajmy, aby nie potrząsać butelką. W ten sposób osad zmiesza się z trunkiem, a dekantacja nie będzie mogła zostać przeprowadzona w odpowiedni sposób. Wino należy przelać powoli do szklanego naczynia - najlepiej pod światło, aby mieć kontrolę nad klarownością alkoholu.

Teraz możesz cieszyć się pełnią smaku i aromatu swojego wina. Z pewnością zauważysz, że dekantacja pozwoliła winu otworzyć się i uwolnić bogactwo swoich zapachów. Aromat będzie intensywniejszy, a smak bardziej zrównoważony i gładki.

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.