Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
22 czerwiec 2023

​Winny savoir vivre: Zasady picia wina w restauracji i w domu

Wino to wytworny trunek o złożonym smaku. Żeby w pełni odkryć jego potencjał dobrze jest znać prawidłowe zasady jego picia. Winny savoir vivre nie tylko dodaje elegancji, ale również wskazuje na naszą troskę o detal i szacunek dla tego szlachetnego napoju.

Winny savoir vivre w restauracji

  1. Bogactwo karty win w restauracji może być przytłaczające, dlatego warto skorzystać z pomocy sommeliera. To ekspert, który pomoże Ci wybrać wino odpowiednie do Twojego posiłku. Nie wahaj się zasięgnąć rady i zaufaj jego wiedzy.
  2. Otwieranie butelki to nie tylko czynność techniczna, ale również forma ceremonii. Gdy sommelier lub kelner przynosi trunek do stołu, najpierw pokazuje go gościom, aby mogli zobaczyć etykietę i potwierdzić swój wybór.
  3. Sommelier otwiera butelkę wina przy Twoim stole i krótko wącha korek, a później odkłada go na mały talerzyk, byś sam mógł powtórzyć tę czynność. Po co? Pozwala ona sprawdzić czy wino nie jest zepsute.
  4. Na tym testy się nie kończą, ponieważ w dalszej kolejności kelner lub sommelier nalewa do Twojego kieliszka niewielką ilość wina - wtedy możesz ocenić świeżość napoju. Będą oni czekali na potwierdzenie, że mogą poczęstować trunkiem pozostałych gości.
  5. Starsze czerwone wina często wymagają dekantacji, czyli przelewu do karafki przed podaniem. Proces ten pomaga uwolnić pełnię aromatów wina i oddzielić ewentualny osad.

Wybór odpowiedniego szkła

Szkło, w którym podajesz wino, ma znaczenie dla najlepszego doświadczenia smakowego. Powinno być wystarczająco duże, aby pomieścić wino i umożliwić mu odpowiednie wirowanie, co pozwoli uwolnić aromaty i skoncentrować się na smaku. Wybieraj szkło przezroczyste, o cienkich ściankach, które pozwoli docenić barwę i klarowność trunku. Unikaj kieliszków o grubych brzegach, które mogą zakłócać odczucia smakowe.

Sztuka degustacji

Zwróć uwagę na kolor wina, jego klarowność i intensywność. Przyjrzyj się też jego krawędziom, aby ocenić lepkość trunku. Przywódź kieliszek do nosa i wdychaj zapachy, doceniając bogactwo aromatów. Następnie, delektując się małymi łyczkami, pozwól winu rozprzestrzenić się po podniebieniu, zwracając uwagę na różnorodność smaków i teksturę.

Parowanie wina z jedzeniem

Picie wina to nie tylko samodzielna przyjemność, ale również doskonałe uzupełnienie potraw. Warto eksperymentować z parowaniem tego napoju z jedzeniem, łącząc smaki w harmonijną całość. Szukaj komplementarnych cech między winem a daniami, uwzględniając zarówno kolory, intensywność smaku, jak i strukturę.


Podsumowanie

Winny savoir vivre to sztuka picia wina z klasą i szacunkiem zarówno w restauracji, jak i w domu. Przełamuj bariery odkrywając różnorodność smaków i aromatów. Nie zapomnij o właściwej temperaturze, wyborze odpowiednich kieliszków i szacunku do każdej butelki wina. Niech stanowi ono dopełnienie Twojego doświadczenia kulinarnego, i podkreśli walory smakowe serwowanych potraw
Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.