Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
31 październik 2018

Z Burgundii do Nowego Świata – Cono Sur i Pinot Noir

Odwaga i innowacja towarzyszą Cono Sur na każdym kroku działalności, a członkowie teamu nie boją się wyzwań. Takim wyzwaniem było niewątpliwie stworzenie pierwszego chilijskiego Pinot Noir z segmentu premium, zakończone pełnym sukcesem!

Pinot Noir - retrospekcja

Ojczyzną szczepu pinot noir jest Burgundia, a pierwsze ślady jego upraw pochodzą już z początków ery nowożytnej. Wiemy o tym dzięki pismom duchownych; wytwarzane wino stosowano bowiem w liturgiach mszy świętej. Pierwsza winnica przyklasztorna powstała w VI wieku. Z biegiem czasu uprawa pinot noir zajmowała coraz większe połacie gruntu, by wreszcie na przełomie XIV-XV wieku awansować do rangi najważniejszej burgundzkiej odmiany czerwonej – na mocy edyktu Filipa II Śmiałego wycofano wówczas „konkurencyjny” szczep gamay.
W kolejnych stuleciach popularność odmiany zataczała coraz szersze kręgi, a jej uprawy rozlały się się na inne regiony dzisiejszej Francji i jeszcze dalej. Obecnie hoduje się ją niemal w całej winiarskiej Europie, od Węgier i Mołdawię po Portugalię, a także w Nowym Świecie – w Australii i obu Amerykach. Warto tu zaznaczyć, że w tej południowej jedynym krajem produkcji pinota jest Chile. Dlaczego?

Specyfika uprawy pinot noir

Odmiana należy do kapryśnych i delikatnych, a na wysoką jakość gron składa się wiele czynników. Owoce wykształcają się wczesną wiosną, dlatego w fazie wzrostu często nieszczęśliwie niszczą je nocne przymrozki. Letnie upały powodują natomiast zaburzenie balansu smaków. Gwałtownie dojrzałe grona są wówczas przeładowane cukrem, a w aromacie pozyskanego wina dominuje alkohol, bez nuty kwasowości przełamującej mdlącą słodycz. Co więcej, owoce mają cienkie skórki, co naraża je na szybsze pleśnienie.

Klimat Chile – tego potrzeba winu

Wobec tylu obostrzeń nietrudno się dziwić, że na południowej półkuli trudno o winnice przyjazne pinotowi. Chile jest jednak wyjątkiem – rozległy kraj obejmuje kilka stref klimatycznych, a każdy region ma swój specyficzny charakter. Aby jak najbardziej spowolnić dojrzewanie gron, należy posadzić winorośl w strefie umiarkowanych temperatur, dużego nasłonecznienia i łagodnego lata. Właśnie takie warunki panują w nadmorskich winnicach Cono Sur, np. w dolinie Casablanca czy dolinie San Antonio i jej sekcji Viento Mar. Wiatr znad oceanu schładza cały obszar, a dzięki dobrej ekspozycji na słońce winorośl nie przemarza w zimne dni.
Nowy Świat w butelce wina

Produkcja pierwszego chilijskiego Pinot Noir klasy premium uchodzi za do dziś najbardziej ekscytujący projekt w historii Cono Sur. Firma podjęła to wyzwanie w roku 1999, a więc w zaledwie szóstym roku swojej działalności. Dlaczego akurat Pinot Noir? Smaki i aromaty win Cono Sur mają przekazywać konsumentom ducha Nowego Świata, a wrażliwe grona pinota jak żadna inna odmiana przenikają specyfiką terroir, z którego pochodzą.

Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę: uzyskane wino wręcz emanowało dumą ze swoich korzeni, zachowując jednocześnie szacunek dla tradycji burgundzkich. Nie byłoby zresztą pierwszego chilijskiego pinota premium bez pomocy Francuza Martina Prieura, winiarza z bogatym doświadczeniem zdobytym w Burgundii. Prieur aktywnie uczestniczył w wyborze optymalnego terroir i doradzał w dziedzinie zarządzania uprawami.
Pinot Noir w polskiej ofercie Cono Sur

Projekt zakończony powodzeniem zainspirował członków zespołu Cono Sur do kolejnych eksperymentów z pinotem. Równie pomyślnych – dziś jest to jedyny gatunek obecny we wszystkich seriach win chilijskiej marki. Polscy miłośnicy wina delektują się czterema z nich.

Podstawą aromatu Pinot Noir zawsze są nuty dojrzałych, czerwonych i fioletowych owoców. Wiśnie, maliny, truskawki, śliwki… Słodycz przeplata się z kwasowością, a dodatek tanin przyjemnie wypełnia usta. Dalsze wrażenia zależą już od konkretnego wyboru. Amatorzy wędzonych nut docenią ikoniczne 20 Barrels; dymny posmak daje się odnaleźć także w budżetowym, ale nie mniej aromatycznym Cono Sur Bicicleta . Zmysłowy Pinot Noir Reserva Especial uwodzi natomiast wytrawnymi nutami kawy i gorzkiej czekolady.

Ciekawostką w serii Bicicleta jest lekkie, radosne Pinot Noir Rose z doliny Bio-Bio, a więc wysuniętej najdalej na południe posiadłości Cono Sur. Różowe wino stanowi przeciwwagę dla intensywnych win wytrawnych: dzięki różnorodności chilijskich pinotów możesz więc parować je z daniami głównymi i deserami, podawać jako aperitif lub po prostu leniwie sączyć w ramach celebracji codzienności.

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.